Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych otrzyma zaproszenie na obchody 74. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Z przedstawicielami Stowarzyszenia spotkali się w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Czytaj więcej
Trwa nabór zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany”. Termin nadsyłania wniosków konkursowych mija 8 lutego 2019 r. Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, a adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Czytaj więcejTrwa nabór zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany”. Termin nadsyłania wniosków konkursowych mija 8 lutego 2019 r. Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, a adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Czytaj więcejW ten sposób możemy przynajmniej w małym stopniu pomóc w straszliwym nieszczęściu, które tam ma miejsce – mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w niedzielę w Warszawie przed charytatywnym koncertem "Polska pomaga - Pomoc dla Syrii" organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polską Operę Królewską, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska oraz Telewizję Polską S.A. Koncert odbył się w niedzielę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Dochód z prowadzonej podczas koncertu zbiórki sms-owej zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Syrii.
Czytaj więcejW związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu studiów filmowych MKIDN przedstawia listę najczęściej powtarzanych mitów na temat roli, znaczenia i działalności studiów filmowych na polskim rynku filmowym.
Czytaj więcejKoncertowe wykonanie „Halki” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie zainaugurowało rok poświęcony polskiemu kompozytorowi. Uroczyste rozpoczęcie Roku Moniuszki ogłosili wspólnie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Pełnomocnik MKiDN ds. obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski.
Czytaj więcej
Z uwagi na moje bliskie związki z polską kulturą w życiu zawodowym jestem dumny z tego, że mój nowy paszport łączy mnie z krajem Wajnberga, Szymanowskiego i Moniuszki – powiedział David Pountney – angielski reżyser operowy odbierając z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego akt nadania polskiego obywatelstwa. David Pountney otrzymał polskie obywatelstwo na mocy decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczysta ceremonia odbyła się 5 stycznia w siedzibie MKiDN.
Czytaj więcej
Najważniejsza stacja kolejowa stolicy 5 stycznia otrzymała swojego patrona – Stanisława Moniuszkę. Tak w 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej polskie koleje wraz z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki i Teatrem Wielkimi – Operą Narodową włączają się w obchody ustanowionego przez Senat RP Roku Stanisława Moniuszki. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i pełnomocnik MKiDN ds. obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - Waldemar Dąbrowski, prezes Towarzystwa Miłośników Moniuszki Jolanta Rostworowska oraz Krzysztof Mamiński i Marek Chraniuk, prezesi PKP Intercity.
Czytaj więcej
Chcielibyśmy, by obchody Roku Stanisława Moniuszki przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki w Polsce i na świecie - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej dot. obchodów Roku Moniuszki. Minister kultury prof. Piotr Gliński wraz z pełnomocnikiem ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Waldemarem Dąbrowskim przedstawił działania zaplanowane i realizowane w ramach obchodów Roku Moniuszki oraz zaprezentował Komitet Honorowy ds. organizacji obchodów. W konferencji wzięli także udział dyrektor Programu 2. Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.
Czytaj więcejDecyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 48 projektów otrzyma dofinansowanie w ramach Programu „Moniuszko 2019 – Promesa”. Łączna wartość dofinansowania wynosi 2 996 600 zł. W naborze do Programu, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, wpłynęło 246 wniosków, w tym 232 spełniały wymagania formalne.
Czytaj więcejStulecie odzyskania przez Polskę niepodległości było najważniejszym wydarzeniem 2018 r. Uważa tak 40 proc. Polaków badanych przez CBOS. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biuro Programu „Niepodległa” wyszły naprzeciw oczekiwaniom Polaków, organizując w ramach obchodów setnej rocznicy ponad 600 projektów krajowych oraz 270 wydarzeń międzynarodowych. Działania te umożliwiły wspólne świętowanie wszystkim Polakom, którzy – jak wynika z badania – są przywiązani do swojej tożsamości i historii Polski. Obchody stulecia odzyskania niepodległości budziły w Polakach przede wszystkim radość, dumę i wzruszenie - tak z kolei wynika z sondażu NCK/Kantar Public.
Czytaj więcejMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Polską Operą Królewską, Caritas Polska, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Telewizją Polską zapraszają 6 stycznia na niezwykły charytatywny koncert kolęd „POLSKA POMAGA – Pomoc dla Syrii”. Dochód z koncertu oraz prowadzonej podczas niego SMS-owej zbiórki zostanie przekazany przez Caritas Polska na pomoc poszkodowanym na skutek wojny Syryjczykom. Koncert będzie transmitowany w TVP2 o godz. 20.05. Aby włączyć się w akcję pomocy, należy przesłać SMS o treści „POLSKAPOMAGA” na numer telefonu 72052.
Czytaj więcejNa mocy art. 16 a obowiązującej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z dniem 1 stycznia 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył pełnienie obowiązków Dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego pani Dorocie Głowackiej, dotychczas sprawującej funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu do spraw finansowo – administracyjnych.
Czytaj więcejPrawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pod auspicjami i przy finansowym zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwa produkcja ponad 30 filmów polskich, w przygotowywaniu jest też kilka koprodukcji międzynarodowych, których szczegóły objęte są umowami o zachowaniu poufności.. Kolejne ekranizacje są w fazie przygotowań. Nowe tytuły to w większości filmy fabularne, ale trwają również prace nad filmami dokumentalnymi i animacjami. Prowadzenie odpowiedzialnej i skutecznej polityki historycznej to jedno z zadań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityka ta realizowana jest m.in. przez wspieranie produkcji filmów opowiadających polską historię – szczególnie tę najnowszą.
Czytaj więcejMinister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił zamiar połączenia państwowych instytucji kultury: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA. Dzięki temu powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich.
Czytaj więcej