Wernisaż wystawy „W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej”

13-03-2019

na zdjęciu plakat wystawy

na zdjęciu wiceminister Sellinfot. MKiDN

fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska

fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska

fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska

fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska

fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska

fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska

W środę w holu głównym gmachu Sejmu RP odbył się wernisaż wystawy „W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej”, zorganizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Ekspozycja, przygotowana w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicą zakończenia I wojny światowej, została poświęcona skomplikowanym i tragicznym losom Polaków przymuszonych podczas I wojny światowej do walki w armiach zaborczych, nierzadko przeciw sobie. Honorowy patronat nad wystawą objął wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Otwierając wystawę wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że na ekspozycji prezentowane są losy prawie pół miliona żołnierzy polskiego pochodzenia, którzy walczyli na wszystkich frontach I wojny światowej w szeregach zaborczych armii.

- Wielokrotnie stawali oni na polu walki na przeciwko siebie, jako wrogowie. Po przegranej bitwie trafiali do niemieckiej, rosyjskiej, austro-węgierskiej, francuskiej, włoskiej czy brytyjskiej niewoli – przypomniał Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że na postawę jeńców oraz dokonywane niepodległościowe wybory wpływ miała nie tylko długotrwała izolacja, czy obozowe relacje z innymi grupami narodowymi, ale także odmienne traktowanie, które zależało od polityki prowadzonej przez zaangażowane w wojnę mocarstwowe państwa, a także aktualna sytuacja na froncie.

Wiceminister kultury wskazał, że „próby pielęgnowania przez nich polskości w obozach, i skonkretyzowanie niepodległościowych dążeń prezentowane są w jenieckiej korespondencji, relacjach, osobistych wspomnieniach oraz na łamach wydawanych w obozach czasopism, z którymi możemy się zapoznać”.

- Popularyzowanie historycznej wiedzy o losach polskich jeńców wojennych z pewnością przyczyni się poznania nie tylko ich ciężkich losów. Unaoczni nam przede wszystkim ich bohaterstwo, dzięki któremu przetrwali trud obozowego życia i podjęli walkę, już w szeregach polskiego wojska, o wolną i niepodległą Ojczyznę – podkreślił minister Sellin.

Wiceszef MKiDN podziękował organizatorom wystawy i dodał, że dziś oddając z honorami należną im cześć, podejmujemy jednocześnie zobowiązanie o pielęgnowaniu wartości, o które walczyli i za które oddali życie.

- Ofiarujemy im naszą wdzięczność za poczucie narodowej dumy i wspólnoty, bez których budowanie przyszłości w oparciu o historyczną pamięć nie było i nie jest możliwe – podkreślił minister.

Wystawa będzie prezentowana do 18 marca br.powrót