Sukces koncertu Rodzina Rodzinie – Pomoc dla Aleppo. Zebraliśmy prawie 1 mln zł

09-01-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Podczas transmisji charytatywnego koncertu kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo”, dzięki przeprowadzonej zbiórce sms-owej, udało się zebrać ponad 940 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących rodzin z ogarniętej wojną Syrii. Do programu „Rodzina Rodzinie” dołączyło też 200 nowych darczyńców, którzy przez pół roku będą finansowo wspierać konkretne syryjskie rodziny. Koncert najpiękniejszych polskich i syryjskich kolęd w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbył się 7 stycznia br. w Teatrze Stanisławowskim w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Organizatorami koncertu były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizja Polska, Caritas Polska i Muzeum Łazienki Królewskie i Polska Opera Królewska.

"To jest, myślę, nasz obowiązek - piękny obowiązek i konieczny obowiązek, żeby dalej pomagać ofiarom wojny w Syrii, a także ofiarom innych wojen w regionie. My, jako politycy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby starać się wprowadzić tam pokój i czynimy takie starania także jako Unia Europejska. Jesteśmy odpowiedzialni także za to, żeby mobilizować społeczeństwa do pomocy tam, na miejscu; tam jest bardzo potrzebna pomoc" - powiedział wicepremier Piotr Gliński po koncercie w TVP Info.

Podczas koncertu – transmitowanego na żywo przez TVP2 – prowadzono zbiórkę SMS-owa dla ofiar wojny w Syrii i mieszkańców zniszczonego miasta Aleppo. W dalszym ciągu zachęcamy do wysyłania charytatywnych SMS-ów i wchodzenia na stronę rodzinarodzinie.caritas.pl, gdzie można dowiedzieć się o sposobach pomocy.

W trakcie koncertu wybrzmiały kolędy: "Cicha noc", "Gdy śliczna panna", "Wśród nocnej ciszy", "Gdy się Chrystus rodzi" oraz "Mędrcy świata". Podczas wydarzenia zaprezentowano także materiały wideo oraz fotografie ze zniszczonej przez wojnę Syrii.

Sekretarz Caritas Polska ks. Marcin Schmidt, który niedawno powrócił z Syrii, podkreślił, że w kraju tym nadal trwa wojna.

"Wielokrotnie słyszymy o tym, że zakończył się już konflikt, że nie ma już ISIS, że zakończone zostały działania, jednakże cały czas w syryjskich miastach, wokół Aleppo trwają wojenne działania, cały czas słychać huk pocisków, cały czas giną ludzie" - zwrócił uwagę ks. Schmidt.

Wśród osób dotkniętych wojną aż 11 mln wymaga opieki medycznej, a prawie 9 mln potrzebuje wsparcia z powodu braku produktów żywnościowych. Niedożywienie stwarza szczególne zagrożenie dla dzieci – niemal 100 tys. dzieci poniżej piątego roku życia jest skrajnie niedożywionych, a w strefie ryzyka są ponad 3 mln dzieci, kobiety w ciąży i kobiety karmiące.powrót