Odszedł jeden z ostatnich żołnierzy Dywizjonu 303. Zmarł kpt. Tadeusz Terlikowski

07-08-2018

na zdjęciu Tadeusz Terlikowski autor zdjęcia Robert Rusieckifot. Robert Rusiecki

Na wieczną wartę odszedł jeden z ostatnich żołnierzy Dywizjonu 303, którzy w imię wolności Ojczyzny walczyli u boku aliantów – i wolność tę wywalczyli. Naszą powinnością jest ocalić od zapomnienia ich historię i bohaterstwo – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego na wieść o śmierci bohatera bitwy o Anglię. Kpt. Tadeusz Terlikowski – lotnik-mechanik legendarnego Dywizjonu 303, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami wojskowymi zmarł w wieku 100 lat, o czym poinformował Konsulat Generalny RP w Chicago.

Tadeusz Terlikowski urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska (dzisiejsza Białoruś). W latach 1937-1939 służył w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie. We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Polski. Następnie, po ewakuacji przez Rumunię i Bliski Wschód, zasilił szeregi 145. Polskiego Dywizjonu we francuskim Lyonie. Po kapitulacji Francji, przez Hiszpanię i Algierię, przedostał się do Szkocji.

Po ukończeniu szkoły mechaników w Blackpool trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W Dywizjonie 303 wziął udział w Bitwie o Anglię, a następnie w alianckiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r.

Po II wojnie światowej Tadeusz Terlikowski zamieszkał na stałe w USA. Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), uhonorowanego w 2017 r. przez IPN tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

W 2016 r. Tadeusz Terlikowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 r. został awansowany do stopnia kapitana. Za zasługi wojenne uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Medalem Lotniczym (czterokrotnie) France and Germany Star, Defence Medal oraz War Medal.

Źródło: IPN, Konsulat Generalny RP w Chicago, MKiDNpowrót