Nie żyje Jan Olszewski. „Wybitny patriota, opozycjonista, człowiek wielkiej odwagi i wielkiej siły moralnej”

08-02-2019

fot. PAP/Ireneusz Radkiewicz

- Wielkim żalem i smutkiem przepełniła mnie wiadomość o śmierci Jana Olszewskiego - wybitnego polskiego patrioty, opozycjonisty, państwowca, człowieka wielkiej odwagi i wielkiej siły moralnej – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zmarł 7 lutego br., miał 88 lat.

„Wyprostowany wśród tych co na kolanach, zawsze dawał świadectwo”

- Wielkim żalem i smutkiem przepełniła mnie wiadomość o śmierci Jana Olszewskiego - wybitnego polskiego patrioty, opozycjonisty, państwowca, człowieka wielkiej odwagi i wielkiej siły moralnej. Wyprostowany wśród tych co na kolanach, zawsze dawał świadectwo. Pięknym życiorysem zapisał wspaniałą kartę w historii Polski. Cześć Jego pamięci – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Jan Olszewski

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS.

W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 roku bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

Źródło: /MKiDN, PAP/powrót