Koncerty, festiwale, wystawy. Działania i plany programu „Niepodległa”

12-06-2018

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury – Jarosław Sellin oraz dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski podsumowali stan przygotowań obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Podczas konferencji prasowej 12 czerwca br. przedstawiono również plan wydarzeń upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponad 700 działań zrealizowanych, 3000 zaplanowanych

W ramach rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa” zostało zrealizowanych ponad 700 wydarzeń, kolejnych 3000 jest planowanych - w tym Koncert Niepodległej na Stadionie Narodowym i dwudniowy Festiwal Niepodległej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Podczas koncertu na Stadionie Narodowym, który odbędzie się 10 listopada i będzie transmitowany przez Telewizję Publiczną i Polskie Radio, wystąpią polscy artyści z piosenkami "ilustrującymi ostatnie stulecie".

- Planujemy też zrealizowanie dwudniowego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, trwającego 10 i 11 listopada. Będzie to okazja to przedstawienia mieszkańcom i turystom stuletniego dorobku artystycznego, kulturowego, technicznego poprzez prezentację narodowych tradycji, potraw, muzyki, epokowych strojów, polskich filmów, narodowych pieśni i tańców w jednym miejscu, w centrum stolicy, na zasadzie spacerowej przez całe Krakowskie Przedmieście w różnych punktach tego salonu polskiej stolicy będzie się można z tymi różnymi prezentacjami zapoznawać. Będzie to wolne, niebiletowane przedsięwzięcie, w którym każdy będzie mógł uczestniczyć – dodał Jarosław Sellin.

Poinformował, że z dofinansowania obchodów stulecia odzyskania niepodległości skorzysta 218 instytucji, a łączna kwota dofinansowania sięgnie 13 mln złotych. Środki otrzymają zarówno podmioty lokalne i ogólnopolskie, ale także instytucje zagraniczne.

Zaangażowanie we wspólne świętowanie

- Wiele instytucji i organizatorów wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i sportowych chce współpracować z „Niepodległą” przy organizacji obchodów. Mówimy tu o niewielkich lokalnych instytucjach jak biblioteki i domy kultury oraz olbrzymich instytucjach państwowych i przedsiębiorstwach publicznych, które z logo „Niepodległa” organizują swoje działania – powiedział Jarosław Sellin – Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP.

– Chcielibyśmy, aby to zaangażowanie przełożyło się na zbudowanie wspólnoty świętującej jedną rocznicę, jedno z niewielu tak radosnych świąt w naszej historii – dodał wiceminister kultury.

Logo „Niepodległej”

Dobrym wyznacznikiem zaangażowania jest obecność logo „Niepodległa” na wydarzeniach organizowanych już w całym kraju. Od ustanowienia Programu Wieloletniego „Niepodległa” w maju 2017 roku, zgodę na korzystanie z logo uzyskało blisko 1000 instytucji, które zadeklarowały przygotowanie ponad 3500 projektów.

– Logo Programu Wieloletniego „Niepodległa” można znaleźć nie tylko na plakatach i ulotkach promujących obchody. Znak zaprojektowany ręką Marszałka Piłsudskiego zobaczymy na wodzie, w powietrzu i na ziemi. – podkreślił Jan Kowalski,  dyrektor Biura Programu Niepodległa. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą świętować stulecie, których działania nawiązują do święta niepodległości. Najważniejszymi wymogami uzyskania logo są budowanie wspólnoty i promocja obchodów – dodał Kowalski.

Istotnym wskaźnikiem zaangażowania Polaków w przygotowanie wydarzeń upamiętniających stulecie jest liczba zgłaszanych wydarzeń, w których można uczestniczyć w Polsce i na świecie. Do czerwca 2018 roku organizatorzy zgłosili do kalendarium, które jest dostępne na niepodlegla.gov.pl, ponad 1000 wydarzeń, z których blisko 600 już zostało zrealizowanych, a kolejne 400 zaplanowane jest na najbliższe miesiące. Kolejne są dodawane codziennie, a wkrótce dodane zostaną wydarzenia dofinansowane w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Z dofinansowania obchodów stulecia odzyskania niepodległości skorzysta 218 instytucji, a łączna kwota dofinansowania sięgnie 13 milionów złotych.

Pełne podsumowanie dotychczasowych działań w ramach programu Niepodległa i plany na przyszłość dostępne są:

TUTAJpowrót