„Przemysły kreatywne to przyszłość gospodarki”. W Łodzi powstało Centrum Kreatywności

24-01-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

 

- Przemysły kreatywne to przyszłość gospodarki, wymagająca wsparcia zarówno ze strony państwa, jak i środowisk biznesowych - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w czwartek 24 stycznia wziął udział w otwarciu Centrum Kreatywności "Fabryka" w Łodzi. Centrum to miejsce stworzone wspólnie przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Związek Cyfrowa Polska. Ma być przestrzenią łączącą design oraz rzemieślnictwo, czyli tematy historycznie i tradycyjnie związane z Łodzią.

Kultura jest podstawą wszystkich przemysłów kreatywnych”

- Przemysły kreatywne to przyszłość gospodarki, to przyszłość rozwoju wszystkich społeczeństw. Dobrze, jeśli są mechanizmy wspierające przemysły kreatywne, bo część tej branży na pewno potrzebuje wsparcia, zarówno ze strony środowisk biznesowych, a także wsparcia ze strony państwa i samorządu; my to właśnie robimy - podkreślił prof. Gliński podczas otwarcia Centrum Kreatywności "Fabryka", które rozpoczęło działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Jak dodał wicepremier, ok. 5 proc. firm w Polsce działa w obszarze przemysłów kreatywnych, które są ważnym elementem planu zrównoważonego rozwoju. W tym sektorze zatrudnionych jest prawie 300 tys. pracowników.

- Kultura jest podstawą wszystkich przemysłów kreatywnych; nowoczesne technologie są oczywiście bardzo ważne, są drugim filarem, ale podstawowym wyzwaniem i największą szansą jest odpowiednia proporcja pomiędzy kreatywnością kulturotwórczą, tym wszystkim co oferują twórcy z różnych dziedzin kultury a technologiami - zaznaczył minister Piotr Gliński.

Centrum Kreatywności "Fabryka" to miejsce stworzone wspólnie przez ŁSSE oraz Związek Cyfrowa Polska - zrzeszający liczących się importerów i producentów sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, takich jak Samsung, HP, Google, Sony, Panasonic, Canon - na potrzeby startupów, designerów, projektantów, rzemieślników, artystów, a także wszystkich zainteresowanych przemysłami kreatywnymi i innowacyjnymi.

- Tego rodzaju miejsca są także startem do rozwoju ściśle biznesowego. Zależy nam na rozwoju startupów z wykorzystaniem potencjału uczelni i miasta. Łódź – ze względu na tradycje w dziedzinie filmu, designu, mody i wielu innych dziedzin sztuki - jest idealnym miejscem dla rozwoju instytucji wspierającej rozwój przemysłu kreatywnego – ocenił wicepremier.

Centrum Kreatywności „Fabryka”

Centrum stanowić będzie przestrzeń łączącą design oraz rzemieślnictwo, czyli tematy historycznie i tradycyjnie związane z Łodzią, z technologiami cyfrowymi oferowanymi przez korporacje zrzeszone w Związku Cyfrowa Polska oraz młode innowacyjne firmy współpracujące z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ma pokazywać współistnienie świata cyfrowego z kulturą, nauką i biznesem.

To pierwszy taki innowacyjny projekt w Polsce. Łódź jest jednym z ważniejszych w kraju ośrodków, w którym realizowane są działania związane z modą, architekturą, filmem oraz designem. Celem twórców projektu jest dodanie do nich innowacji oraz technologii, które zwiększą ich potencjał oraz wprowadzą nową jakość na rynku artystycznym.

Źródło: /MKiDN, PAP/

 

 powrót