71. Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski z nagrodą za najlepszą reżyserię

19-05-2018

autor zdjęcia SEBASTIEN NOGIER PAP/EPAfot.: SEBASTIEN NOGIER PAP/EPA

– Gratuluję Pawłowi Pawlikowskiemu nagrody za reżyserię filmu „Zimna wojna”. Gratulacje należą się  wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła – powiedział minister kultury Piotr Gliński. Reżyser Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Złotą Palmę, najważniejszą nagrodę festiwalu, otrzymał dramat familijny "Manbiki Kazoku" ("Złodziejaszki") japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy.

Gratulacje od ministra kultury Piotra Glińskiego

- Gratuluję Pawłowi Pawlikowskiemu nagrody za reżyserię filmu „Zimna wojna”. Gratulacje należą się  wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła. Film do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę Festiwalu w Cannes, co samo w sobie jest dużym osiągnięciem. Cieszy mnie to tym bardziej, że Polski Instytut Sztuki Filmowej nie tylko współfinansował zagraniczną promocję filmu. Co ważniejsze - wsparł „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego kwotą siedmiu milionów złotych, z czego milion został przekazany w finalnym momencie - w marcu tego roku. Dziękuję całemu polskiemu zespołowi obecnemu w Cannes za godne reprezentowanie polskiej kinematografii - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Złota Palma dla dramatu familijnego "Manbiki Kazoku"

Złotą Palmę 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymał dramat familijny "Manbiki Kazoku" ("Złodziejaszki") japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy. Film pokonał 17 innych dzieł ubiegających się o najwyższe wyróżnienie canneńskiego festiwalu, w tym "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego, "Dogmana" Matteo Garrone, "Lato" Kiriłła Sieriebriennikowa i "Blackkklansmana" Spike'a Lee.

„Specjalna” Złota Palma – po raz pierwszy w historii festiwalu

Jury tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes po raz pierwszy w historii tej imprezy przyznało "specjalną" Złotą Palmę - otrzymał ją legendarny reżyser Jean-Luc Gordard.

- To artysta, która od zawsze przesuwał granice, który bezustannie starał się definiować i redefiniować kino. Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznaliśmy specjalną Złotą Palmę Jean-Lucowi Godardowi - oświadczyła przewodnicząca jury, aktorka Cate Blanchett.

Źródło: /MKiDN, PAP/

 

 powrót