"Muzeum Polskie w Rapperswilu musi zostać"

24-01-2018

Na zdjęciu: Sale ekspozycyjne muzeum w Rapperswilu. Zdjęcie z archiwów muzeum.fot. Muzeum Polskie w Rapperswilu

Na zdjęciu: Sale ekspozycyjne muzeum w Rapperswilu. Zdjęcie z archiwów muzeum.fot. Muzeum Polskie w Rapperswilu

Na zdjęciu: Widok na zamek w Rapperswilu. Zdjęcie z archiwów muzeum.fot. Muzeum Polskie w Rapperswilu

Na zdjęciu: Widok na zamek w Rapperswilu. Zdjęcie z archiwów muzeum.fot. Muzeum Polskie w Rapperswilu

- Muzeum jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego i chronionym przez prawo zabytkiem. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby przestać istnieć – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński po spotkaniu z dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anną Buchmann. Minister kultury 23 stycznia br. odwiedził Muzeum i powiedział, że Polska i Szwajcaria wspólnie poszukują rozwiązania dla tej istniejącej od 1870 roku instytucji, której grozi likwidacja.

„Muzeum jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego i chronionym przez prawo zabytkiem. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby przestać istnieć. Wiemy, że nasi szwajcarscy partnerzy zdają sobie też z tego sprawę” – powiedział Gliński po spotkaniu z dyrektor Muzeum Anną Buchmann.

Wicepremier przebywał wcześniej w Szwajcarii na spotkaniu ministrów kultury państw Rady Europy, które zakończyło się w poniedziałek w Davos przyjęciem deklaracji zobowiązującej sygnatariuszy do dbałości o dziedzictwo kulturowe i większego nacisku na jakość współczesnego budownictwa i architektury.

Podczas konferencji doszło do spotkania wicepremiera Glińskiego z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej i jednoczesnie ministrem kultury Alainem Bersetem. Rozmawiano głównie o muzeum w Rapperswilu. Politycy zgodzili się, że Muzeum stanowi część dziedzictwa narodowego obu krajów.

„Nasze stanowisko w tej sprawie jest bardzo jasne. Zarówno Polska jak i Szwajcaria zobowiązane są do ochrony zabytków, a Muzeum Polskie jest zabytkiem i co do tego nie ma wątpliwości" – powiedział w czasie rozmowy wicepremier Gliński. Zapowiedział przy tym, że Polska nie oczekuje żadnego wsparcia finansowego dla Muzeum i sama jest w stanie współfinansować jego modernizację. 

Obie strony zgodziły się na kontynuację rozmów między szwajcarskim ministerstwem kultury i ambasadą RP w Bernie, których celem będzie pomoc w rozwiązaniu trwającego od 2012 roku konfliktu.

Założone w 1870 roku przez hrabiego Władysława Platera Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy Rapperswil-Jona. Od 2008 roku gmina próbuje usunąć instytucję i dokonać przebudowy zamku. W ubiegłym roku burmistrz Rapperswilu zapowiedział w wywiadzie prasowym, że po rozpoczynającym się w 2020 roku remoncie Muzeum nie wróci na Zamek.

Do ambasady RP w Bernie docierają niepokojące informacje, że w miejscu Muzeum powstać miałoby centrum rozrywki.

Dotychczas zmianom sprzeciwiał się jednak miejscowy urząd ochrony zabytków, który umieścił Muzeum Polskie nadając mu najwyższą klasę chronionego zabytku i jednoznacznie stwierdzając, że mieści się ono na zamku.

Temat muzeum poruszany był w ubiegłym roku w czasie wizyt w Szwajcarii marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz polsko-szwajcarskich konsultacji z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego. Muzeum odwiedził również w listopadzie 2016 roku prezydent Andrzej Duda.

(PAP)

 powrót